Łazienkę aranżuje się tak, by z jednej strony była praktyczna i wygodna, z drugiej odzwierciedlała zamiłowanie do konkretnej stylistyki, kolorów czy nawet epoki. W tym celu dobiera się charakterystyczne motywy przewodnie, kolory, faktury, materiały i dodatki, które nadają wnętrzu określonego stylu. W trendach projektowania łazienek mamy dwa główne obozy – jedni stawiają na ultranowoczesność, drudzy wolą ponadczasową klasykę. A gdzieś pomiędzy istnieje jeszcze mnóstwo stylów, dzięki którym można poczuć klimat greckich term, Prowansji lub wiejskiego domku.

Przedstawiamy kilka najpopularniejszych stylów łazienek.

Styl antyczny – cofamy się do starożytności

Styl antyczny (klasycystyczny) powstał w duchu naśladownictwa monumentalnej architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Cechuje się prostotą, symetrią i doskonałymi proporcjami. Łazienka w stylu antycznym powinna przypominać okazałą łaźnię, w której można zrelaksować się i urządzić domowe SPA. Co oznacza, że wnętrze powinno być bardzo eleganckie, harmonijne, jasne i przestronne.

Ściany starożytnych łaźni wykładane były marmurem. Obecnie można wykorzystać zarówno marmur, jak i kafle imitujące ten naturalny kamień. Na podłodze będą pasować kafle z mozaikami. Idealnie wkomponują się stylizowane miedziane umywalki, a całości dopełni sztukateria, która jest pomocna przy tworzeniu elementów charakterystycznych dla antyku, np. kolumn i gzymsów.

Kolory, które powinny dominować w łazience antycznej to zdecydowanie biały, beżowy, jasny brązowy i złoty. 

W praktyce nie jest łatwo urządzić łazienkę w stylu antycznym tak, żeby nie nie popaść w kicz. Jest to styl oszczędny w dekoracje, a klimatu nadają wysokiej klasy materiały charakterystyczne dla tej epoki.  

Styl rustykalny – jedziemy na wieś

Tu celem jest odtworzenie stylu wiejskiego domku z przeszłości, pełnego ciepłych kolorów, drewna i naturalnych materiałów. Styl rustykalny to przeciwieństwo minimalizmu – ma być kolorowo i różnorodnie. Jeżeli są okna, warto w nich powiesić firanki lub zasłonki, a na podłodze położyć kolorowe dywaniki. Ściany mogą być obłożone tapetą, choć oczywiście w łazience lepiej sprawdzą się kafle, kamień lub cegła.

Łazienka w stylu rustykalnym powinna być ciepła, przytulna, nieco infantylna i wyglądać trochę jak z bajki, a trochę jak z poprzedniej epoki. Sprawdzają się meble i inne elementy wyposażenia wyglądające na lekko zniszczone, np. przecierane szafki lub kafle. To nadaje wnętrzu autentyczności. W celu podkręcenia stylu warto zadbać o tak ważne dodatki, jak glinianie naczynia, ceramiczne umywalki i kolorowe tkaniny. Nie może zabraknąć baterii z mosiądzu. Motywy przewodnie to wzory roślinne, kratki i paski. A na ścianach i podłogach drewno, płytki drewnopodobne, kamień lub cegła.

Styl rustykalny jest o tyle ciekawy i łatwy w aranżacji, że można wykorzystać stare meble i dodatki nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła. Zestawienie sprzętów może wyglądać na przypadkowe.

Tak jak w wiejskim domku – musi być schludnie, ale też radośnie, kolorowo i przytulnie.

Styl retro – elegancko i nostalgicznie

Styl retro można definiować różnie, ale ogólnie chodzi o to, by uzyskać efekt wnętrza z przeszłości. Najczęściej inspiracją są łazienki z lat 50., 60. i 70., ale obecnie nawiązanie do lat 80. czy 90. również kwalifikuje się do stylu retro. W przeciwieństwie do stylu rustykalnego tu stawia się bardziej na minimalizm. Pożądane są odrestaurowane wolnostojące meble oraz miedziane umywalki.

Kolory pasujące do stylu retro to niebieski, czerwony, pomarańczowy i fioletowy.

Styl retro cechuje się pewną dowolnością i wiele zależy od wizji projektanta. Często łączy się stare z nowymi, dzięki temu łazienka nie traci na nowoczesności.

Styl minimalistyczny – praktycznie i wygodnie

Styl minimalistyczny jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny i dla wielu „najbezpieczniejszy”. Decydują się na niego osoby, które lubią otaczać się prostymi, nowoczesnymi sprzętami, cenią przestrzeń i oszczędność w formie. Sprawdza się w małych łazienkach, gdzie każde miejsce jest na wagę złota. W łazience minimalistycznej unikamy nadmiaru dodatków, stawiamy na skromną paletę barw, estetykę i harmonię. Wnętrze nie drażni zmysłów, jest przestronne i praktyczne.

W minimalistycznej łazience nie zobaczymy zbyt wielu kolorów i akcesoriów. Wybieramy raczej gładką armaturę. Dzięki temu wnętrze jest ponadczasowe, nie starzeje się wraz z upływem czasu i sprawia wrażenie sterylnie czystego. Unikamy zbędnych ozdób, a wszelkie kosmetyki i inne przedmioty ukrywamy w szafkach. Na widoku powinno zostać tylko to, z czego będzie na co dzień korzystać, czyli np. ręcznik i dozownik na mydło.

W minimalistycznej łazience króluje biel, czerń, szarości i beże.

W kwestii doborów materiałów mamy sporo swobody, ale obecnie najpopularniejsze jest drewno i kamień naturalny. Jeżeli decydujemy się na kafle, to najlepiej jednolite w neutralnych kolorach. Meble powinny być gładkie i jednokolorowe. W celu ocieplenia pomieszczenia można dodać elementy drewniane lub kolorowe dodatki.

 

Styl glamour – blichtr i ekstrawagancja

Kiedy wchodzi się do łazienki glamour, pierwsze co przychodzi na myśl, to „WOW, jak tu pięknie”. Wszystko dlatego, że łazienka w stylu glamour jest niezwykle elegancka, błyszcząca i urządzona z rozmachem. Wnętrze sprawia wrażenie jakby odrealnionego, innego niż widujemy na co dzień.  Ale musi być też idealnie wystylizowane i luksusowe.

Kolory, które powinny dominować w stylu glamour to złoty, srebrny, czerwony, biały, czarny, fioletowy, różowy, zielony i bordowy.

Nie trzeba się ograniczać. W stylu glamour liczy się rozmach, szyk i widowiskowość. Idealnie pasują wielkie kryształowe żyrandole, lustra w dekoracyjnych ramach, szklane dodatki, wolnostojące wanny na ozdobnych nóżkach i armatura zdobiona kryształami. Warto szukać awangardowych mebli, jednak kluczem jest niepopadanie w przesadę. Łazienka glamour musi zachwycać szykiem i klasą.

 

Styl prowansalski – jedziemy do Francji

Styl prowansalski może przypominać rustykalny, z tym że jest delikatniejszy i bardziej elegancki. W prowansalskiej łazience wprowadza się elementy nawiązujące do francuskiej wsi, czyli motywy roślinne, lekkie meble z drewna i delikatne rzeźbienia. Prowansja to natura, powiew świeżości, len, kwiaty, miękkie tkaniny i pastelowe kolory.

Celem stylu prowansalskiego jest wprowadzenie sielskiego klimatu i poczucia, że spędza się wakacje w letnim domku we Francji. Łazienka powinna być jasna i przestronna, z przewagą drewna bejcowanego lub malowanego na biało. Warto rozważyć oryginalną drewnianą wannę lub umywalkę.

Najbardziej pożądane kolory w stylu prowansalskim to biały, brązowy, różowy, lawendowy, żółty i błękitny.

Łazienka prowansalska powinna sprawiać wrażenie lekkiej, delikatnej i romantycznej. Warto do niej wybrać meble stylizowane na stare lub nawet odrestaurowane antyki. Z dodatków sprawdzają się małe komódki, naczynia ceramiczne i koronkowe serwetki.

Masz już pomysł na to, w jakim stylu urządzisz swoją łazienkę? Przypominamy, że w naszym sklepie znajdziesz sprzęty i dodatki, które świetnie podkreślą styl wnętrza.