Minął już jakiś czas od remontu łazienki i przestała wyglądać „jak z katalogu”? Baterie już tak nie błyszczą, na wannie są smugi, a śnieżnobiałe fugi zaczynają szarzeć. To wina wszechobecnej wilgoci i osadzającego się kamienia. Pokrywają baterie, umywalki, sedesy i wszelkie szczeliny, sprawiając, że łazienka już nie zachwyca tak jak na początku. Żeby tak się nie stało, o czystość w łazience trzeba dbać systematycznie i stosować tylko bezpieczne środki. Zobacz, co sprawdza się do mycia łazienki, a co jest niedopuszczalne.

Wybór środków do czyszczenia

Zawsze dokładnie czytaj co producent napisał na etykiecie. Niestety kilkukrotnie spotkaliśmy się z taką sytuacją – market, dział z chemią domową, na jednej z półek stoi preparat do usuwania kamienia. Na etykiecie zdjęcie błyszczącej słuchawki prysznicowej. Etykieta bardzo wymowna, więc klient nie analizując zaleceń producenta kupuje produkt, który następnie, w domu, hojnie rozpyla na pokrytą kamieniem baterię prysznicową. Tymczasem na tylnej etykiecie widnieje malutki napis – „Uwaga! Nie stosować do: marmuru, granitu; mosiądzu, miedzi…” Efekt? Lepiej nie pytać. Na końcu wpisu podajemy propozycję sprawdzony przez nas środków czystości z zestawieniem do jakich materiałów można ich użyć.

Z łazienką obchodź się czule i delikatnie

To najważniejsza zasada. Elementy wyposażenia łazienki na ogół są trwałe, odporne na wodę i korozję. Nie oznacza to, że przetrwają wszystko. Na przykład taki Domestos – jeden z naszych ulubionych detergentów. Chlust i w mig znika wszelki brud, kamień i bakterie. Świetnie nadaje się do dezynfekcji toalety, ale nic poza tym. Nie zalewaj nim całej łazienki, bo tak wygodniej. Z kolei mleczka typu „CIF” zawierają granulki, które niczym ziarenka piasku rysują delikatne powierzchnie.

Klucz do czystej i lśniącej łazienki tkwi w systematyczności. Jeżeli będziesz na bieżąco usuwać osad i kamień, nie będzie potrzeby sięgania po radykalne metody. Dodajmy do tego, że czyszczenie grubej warstwy osadzonego kamienia zwykle wiąże się nieodwracalną zmianą wyglądu czyszczonych powierzchni. Dla przykładu - na elementach pokrytych lakierem mogą powstać wgłębienia w wierzchniej warstwie natomiast mosiężna armatura po takiej operacji będzie dużo jaśniejsza w miejscach, w których wcześniej był kamień.

Czyszczenie wanny, zlewu i prysznica

Brodzik, wannę i zlew należy regularnie myć delikatnymi środkami czystości lub płynem do mycia naczyń. To naprawdę wystarczy, by usuwać brud i osad z mydła. Szczególną uwagę zwracaj na okolice odpływu, sylikon w szczelinach i fugi, bo tam lubi się zbierać grzyb. Jeśli jednak przez przypadek uda Ci się wyhodować nalot z kamienia i mydlin, nie bój się użyć specjalistycznej chemii czyszczącej. Ważne, żeby upewnić się że produkt jest przeznaczony do materiału, z którego masz wykonaną wannę. My polecamy Tenzi Sanit Top Effekt, który nadaje się zarówno do akrylu jak i ceramiki. Czego unikać? Nie używaj środków ściernych i z dodatkiem chloru.

Czyszczenie armatury

Armaturę dość łatwo utrzymywać w czystości, ale trzeba o nią nieustannie dbać. Podobnie jak inne elementy łazienki nie warto jej traktować takimi środkami jak Domestos czy CIF.

Armatura z mosiądzu ma piękny złotawy kolor, jest trwała i odporna na korozję, ale jej wrogiem są osady z kamienia i mydła. Przyspieszają one proces pokrywania się mosiądzu patyną. Część osób wysoce ceni sobie widok mosiądzu pokrytego zielonym nalotem. Jeśli jednak do nich nie należysz możesz się go dość łatwo pozbyć za pomocą preparatu Tenzi Copper Cleaner. Pamiętaj jednak, że oczyszczona powierzchnia będzie miała inny kolor, a powrót do pierwotnego jest praktycznie niemożliwy. Jeśli chcesz opóźnić ten efekt musisz zapobiegać osadzaniu się nalotów z kamienia i mydlin. Uzyskasz to dzięki systematycznemu przecieraniu baterii środkami usuwającymi kamień np. Tenzi Sanit Top Effekt. Dobrą praktyką (choć trochę na wyrost) jest również wycieranie baterii po skończonym prysznicu.

Czyszczenie złotych baterii nie różni się specjalnie od dobrze nam znanych chromów. Nasz sprawdzony przepis to Tenzi Sanit do usuwania trudniejszych zabrudzeń a następnie Tenzi Uni Shine do pozbycia się zacieków i nadania połysku.

Pamiętaj aby unikać kontaktu baterii z środkami do mycia glazury, fug, zawierającymi chlor. Środki zawierające kwas solny lub substancje ścierne również mogą spowodować uszkodzenie powłoki.


Jeśli masz jakieś pytania odnośnie oczyszczenia łazienki napisz do nas! Z chęcią się z nimi zmierzymy :)